Navigation Menu+

O lalkach

Lalka waldorfska ma długą historię. Została wymyślona przez filozofa i pedagoga Rudolfa Steinera, twórcę pedagogiki waldorfskiej, na początku XX wieku. Pierwsze lalki powstały na potrzeby przedszkola, do którego uczęszczały dzieci robotnic fabryki cygar Waldorf- Astoria w Stuttgarcie (stąd ich nazwa). Od tego czasu popularność lalki waldorfskiej, zwłaszcza na zachodzie Europy i w Ameryce Północnej stale rosła, zdobywając grono wiernych odbiorców. Trudno się temu dziwić, bo lalki waldorfskie są zupełnie wyjątkowe- wszystkie robione są ręcznie, każda z nich jest unikatowa i wykonana tylko w jednym egzemplarzu, każda z nich ma szyte na miarę ubranka- są to lalki, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

DSC02909

Każda lala posiada ubranka, które podkreślają jej charakter. Na zdjęciu Martynka.

lala+szmaciana1

Wszystkie ubranka szyte są na miarę w jednym egzemplarzu. Na zdjęciu Ekologiczna Dziewczyna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moja miłość do lalek waldorfskich rosła stopniowo- im więcej o nich wiedziałam, tym bardziej podobała mi się idea i same lalki. Z założenia przypominają one dziecko- proporcje ciała, specjalny sposób profilowania głowy, skomplikowana technika szycia i użyte materiały sprawiają, że powstaje lalka szmaciana, która jest jednocześnie miękka w dotyku, trwała i podobna posturą do małego człowieka. Stosując odpowiednie proporcje, można uszyć lalki przypominające ludzi w różnym wieku- od niemowlaków po osoby dorosłe.

lala+Natala

Natalka proporcjami przypomina mniejsze dziecko- ma jedynie 30 cm wzrostu.

Szyjąc moje lalki szmaciane używam materiałów najwyższej jakości -ciało lalki powstaje z trykotu produkowanego w Szwajcarii lub Holandii specjalnie na potrzeby osób szyjących lalki, do ich wypełnienia używam oczyszczonego runa owczego pochodzącego z Polskich gór, a włosy powstają ze 100%- owej włóczki wełnianej. Dużą wagę przykładam do jakości ubranek- są one równie ważne jak sama lalka. Wszystkie ubranka szyję i robię na drutach i na szydełku samodzielnie. Do ich wykonania również używam naturalnych materiałów- bawełny, wełny, lnu. Inspiracją do powstania unikatowych ubranek są często wykroje dziecięce z lat ’50 i ’60- tych.

Lalka szmaciana pełni wyjątkową funkcję w życiu dziecka- jest powiernikiem trosk, obrońcą przed dziecięcymi strachami, dzięki niej dziecko uczy się opieki nad kimś słabszym i mniejszym. W dzisiejszym świecie, gdzie niemal każde dziecko posiada więcej zabawek niż jest w stanie wykorzystać w zabawie, lalka szmaciana może być zabawką wyjątkową- ciepłą, miękką, najbardziej z dzieckiem związaną.

DSC02826

Jedna lalka może posiadać różne ubranka- tutaj Matylda w stroju baletnicy.

DSC02761

A tutaj ta sama lala w sukience i sweterku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *